czwartek, 22 listopada 2012

Art of movie costume - Incredible style of all new Anna Karenina


For English or any other language please use translator →

Rola kostiumu w produkcjach filmowych jest bezspornie znacząca. Dobór odpowiednich materiałów, dodatków, krojów i kolorów pozwala na stworzenie wyjątkowej atmosfery filmu, przybliżenie oraz ostateczne określenie charakterów oraz istoty poszczególnych bohaterów, kształci naszą wyobraźnie oraz wzbogaca uczucia i emocje powstające w trakcie oglądania filmu.

Uwielbiam filmy kostiumowe. Poza cieszeniem wzroku, kostiumy filmowe w znacznym stopniu inspirują do tworzenia.

Ostatnim filmem (w polskich kinach od 23 listopada), który już w zapowiedzi robi wrażenie rewelacyjną kostiumerią jest Anna Karenina. Zwłaszcza fascynującym wydaje się być obraz głównej postaci granej przez Keirę Knightley, mianowicie Anny Karenin’ej. Piękne kostiumy zaprojektowane przez Jacqueline Durran już w zapowiedzi filmu pozwalają na wychwycenie pewnych cech postaci. Chociaż w ubiorze czasów Tołstogo w przypadku salonowej mody kobiecej przeważały jasne kolory, stroje Kareninej wykonane są z ciemnych, mrocznych oraz stanowczych materiałów. Nawet w najszczęśliwszym dla niej momencie w filmie, podczas tańca z mężczyzną jej marzeń, jest ubrana w niepokojącą czarną suknie zapowiadającą zagrożenie. Tylko raz pojawia się w sukni białej, która wydaje się zupełnie dla niej nie pasować. Piękne koronki zasłaniające twarz, eleganckie kapelusze, futra, olbrzymie lecz bardzo kobiece suknie robią wrażenie i jednocześnie tworzą atmosferę dramatu. Z biżuterii często wykorzystywane są perły, które wielu kojarzą się z bólem i łzami. Pawie pióra, które również często pojawiają się w stylizacjach, ponoć przynoszą nieszczęście oraz zapowiadają przedwczesną niespodziewaną śmierć. Piękna, silna postać oraz zachwycające kostiumy. Już nie mogę się doczekać premiery.
Jeden ze szkiców stroju Anny.


P &S

2 komentarze:

 1. Po przeczytaniu tego artykułu ja również nie mogę się doczekać premiery filmu. Nawet zaczęłam się przekonywać do Keiry, kiedyś po Piratach nie lubiłam jak gra, ale po takich filmach, jak "Duma i uprzedzenie" lub "Księżna" moje zdanie absolutnie się zmieniło. A teraz ten piękny i tajemniczy obraz Anny Kareninoj. Śweietnie, że opisałaś symbolikę perł i piór - to tym bardziej podkreśla piękno postaci! Te wszystkie dodatki są moimi najulubionymi: perły, futro, pióra...
  Kolczyki z peirwszego obrazku teraz są na mojej liście "must have!".
  V.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowity film! Niesamowite ubrania, piekne suknie i akcesoria, które do tego jeszcze dodaja wyjątkowy klimat!
  Bravo temu, kto to stworzył,
  szczególne podziękowanie za czarną piękną suknie!!!
  V.

  OdpowiedzUsuń